Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Nowa Karczma to gmina leżąca na terenie Pojezierza Kaszubskiego, w centralnej części województwa pomorskiego, w powiecie kościerskim. Liczy 6700 mieszkańców i jest podzielona na 17 sołectw. Powierzchnia gminy to 11.309 ha, z czego użytki rolne stanowią ponad 7.800 ha. Obszar jej charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu, powstałą w wyniku ostatniego zlodowacenia, z ciągami moren czołowych, sandrami oraz dużą ilością jezior o powierzchni niemal 300 ha. Największe z nich to Grabowskie, Grabówko i Małe Kamionki. Na terenie gminy ustanowiono sześć obszarów należących do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, powstały trzy Obszary Chronionego Krajobrazu, a także wyznaczono kilkanaście pomników przyrody. Przez teren Gminy przebiegają dwa istotne szlaki komunikacyjne. Jeden łączący Gdańsk z Chojnicami, natomiast drugi Starogard Gdański z Kartuzami. Swoistą perłą na obszarze gminy jest XVII- wieczny dworek w Będominie należący niegdyś do twórcy hymnu narodowego Józefa Wybickiego. Obecnie mieści się tam Muzeum Hymnu Narodowego z wyjątkowo cennymi zbiorami prezentowanymi na ekspozycjach stałych oraz tematycznych wystawach czasowych. W Będominie organizowane są również cykliczne imprezy historyczno-patriotyczne i sportowe jak Majówka z gen. Józefem Wybickim, Batalia Napoleońska, czy Bieg Mazurka Dąbrowskiego.


Unia Europejska logo


Najnowsze aktualności

Szkody w uprawach na skutek długotrwałej suszy

W związku z wystąpieniem długotrwałej suszy potwierdzonym w komunikacie  Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, Wójt Gminy Nowa Karczma wystąpił do Wojewody Pomorskiego o powołanie komisji do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych suszą. Wojewoda Pomorski powołał komisję do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych. Rolnicy, którzy stwierdzili szkody w swoich uprawach rolnych na skutek suszy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód przez komisję.

19 czerwca 2018
Czytaj więcej o: Szkody w uprawach na skutek długotrwałej suszy

DOBRY START

Powiększ zdjęcie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Karczmie, Dział Świadczeń Rodzinnych informuje, że wnioski o ustalenie prawa do świadczenia „DOBRY START” na okres zasiłkowy (2018/2019) będą przyjmowane:

- elektronicznie od 1 lipca 2018 r. do 30 listopada 2018 r. za pośrednictwem platformy Emp@tia empatia.mrpips.gov.pl oraz wybranych systemów bankowych, 

- tradycyjnie (w wersji papierowej) od 1 sierpnia 2018 r. do 30 listopada 2018 r.   w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Karczmie, ul. Gdańska 6.

12 czerwca 2018
Czytaj więcej o: DOBRY START

XXVII Pomorskie Agro Targi

Powiększ zdjęcie Plakat

Serdecznie zapraszamy na XXVII Pomorskie Agro Targi i Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Lubaniu, które odbędą się w dniach 9-10 czerwca 2018. Więcej informacji oraz organizacja ruchu podczas targów na plakatach.

8 czerwca 2018
Czytaj więcej o: XXVII Pomorskie Agro Targi

Spotkania Seniorów

Powiększ zdjęcie

Kolejne spotkania Seniorów już za nami. Tym razem bawili się Seniorzy z Grabówka,  Grabowskiej Huty, Szponu, Sztofrowej Huty, Jasiowej Huty, Szatarp i Skrzydłowa. Na zaproszenia Sołtysów przybyli licznie zaproszeni Seniorzy  oraz  Goście w osobach: Wójt Gminy Andrzej Pollak, Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Kleinszmidt, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Bogusława Klaman oraz dyrektor GOKSiR Aleksandra Peplińska, którzy złożyli Seniorom życzenia zdrowia, długich lat życia oraz zadowolenia  z najbliższych.

8 czerwca 2018
Czytaj więcej o: Spotkania Seniorów

Sobótka

Powiększ zdjęcie Plakat

Już 23 czerwca o godz. 18:00 w Grabówku odbędzie się Sobótka. W programie wiele atrakcji, szczegóły można znaleźć na plakacie.

7 czerwca 2018
Czytaj więcej o: Sobótka