Muzeum Hymnu Narodowego

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Muzeum Hymnu Narodowego, Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku otwarto uroczyście 17 lipca 1978 roku. Zbiory umieszczono na parterze dworku. Ekspozycja prezentuje życie, działalność publiczną J. Wybickiego w ostatnich latach Rzeczpospolitej szlacheckiej w okresie powstania kościuszkowskiego oraz tworzenia Legionów we Włoszech. Wystawa w tej sali, jak i w następnych ma charakter żywy, tzn. może ulegać zmianom w miarę przybywania eksponatów.


Oglądanie ekspozycji rozpocząć trzeba od dużych rozmiarów drzewa genealogicznego rodu Wybickich, reprodukcji portretu twórcy hymnu narodowego oraz mapy Europy z wykresem emigracji „wędrówek” J. Wybickiego. Poszczególne etapy jego działalności ilustrują odpowiednio dobrane szaty, obrazy, wśród nich portret Króla Stanisława Augusta (malarz nieznany) i także wybór dzieł J. Wybickiego. Ekspozycja mieści się w dwóch salkach położonych od strony parku. Pierwsza z nich prezentuje lata 1815 - 1850 tj. do powstania Królestwa Polskiego zwanego Kongresowym, poprzez powstanie listopadowe od ruchów wolnościowych związanych z Wiosną Ludów; druga prezentuje lata 1850 - 1914 tj. od Wiosny Ludów, poprzez powstanie styczniowe, rewolucję lat 1905 - 1907 do momentu poprzedzającego wybuch pierwszej wojny światowej.


W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty jak np.: m.in. biżuteria narodowa z okresu powstania styczniowego.
W latach 1999 - 2000 został przeprowadzony remont, który trwał dwa i pół miesiąca. 1 lutego 2000 r. muzeum zostało ponownie otwarte. Niewątpliwą, dodatkową atrakcją jest wystawione po raz pierwszy całe drzewo genealogiczne rodu Wybickich. Dotychczasowe opracowanie kończyło się na dzieciach gen. J. Wybickiego. Pracownikom muzeum w Będominie udało się rozbudować drzewo do czasów współczesnych. Nowością jest również ekspozycja unikatowej biżuterii patriotycznej.

Muzeum czynne:
01.05. -30.09

 • 9 -17 wtorek - sobota
 • 10 - 17 niedziela

01.10. -30.04

 • 9 -15 wtorek - sobota
 • 10 -15 niedziela


Ceny biletów:

 • normalny 7 zł
 • ulgowy zł
 • rodzinny 15 zł
 • Opłata za przewodnika grup wycieczkowych wynosi 40 zł.
  Grupy pragnące skorzystać z usług przewodnika proszone są o wcześniejsze zgłoszenie tego faktu pod nr telefonu 058 687-71-83

Jako ciekawostkę można również dodać, że co roku na terenie dworku organizowane są zawody tzw. „Bieg Mazurka” organizowany m.in. przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie.

Na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie od 2005r. w miesiącu sierpniu organizowana jest cykliczna impreza pt. "Batalia Napoleońska" . Jest to rekonstrukcja jednej z bitew, którą stoczył Napoleon na ziemiach polskich. Oko widzów podczas imprezy cieszą przemarsze wojsk polskich, rosyjskich i pruskich, kawaleria w ilości kilkudziesięciu koni, artyleria, działania bitewne, , szpital polowy, tłem tych wydarzeń jest piękna okolica Będomina. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi i przychylności Dyrekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku wielka bitwa o Będomin stała się cykliczną imprezą powtarzaną corocznie.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Muzuem Hymnu Narodowego w Będominie

  Muzuem Hymnu Narodowego w Będominie

 • Powiększ zdjęcie Batalia Napoleońska na terenie muzeum

  Batalia Napoleońska na terenie muzeum

 • Powiększ zdjęcie Batalia Napoleońska

  Batalia Napoleońska